0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Adana Gezilecek Yerler

Mayıs 23, 2017 Adana blog Gezilecek yerler Makale

Adana gezilecek yerler açısında çok zengin bir ildir. Türkiye’nin güneyinde yer alan güzide illerden biridir. Nüfus bakımından fazla kalabalık olmamakla birlikte yüz ölçümü bakımından oldukça büyüktür. Yıl içerisinde farklı yerlerden insanlar bu ili ziyaret etmektedir. Çoğunun gelme amacı, iş sebebiyle olmaktadır. Şehir geleneksel açıdan pek turistik yer olduğu söylenemez. Ancak, gezilip görülmesi gereken güzel yerler ve tadılması gereken güzel yemekler bulunmaktadır. Buraya değişik nedenlerden dolayı gelenlerin çoğunluğu değişik yemekleri tadıp hayran kalarak dönmektedirler.

Adana kebabı,  Adana’ yı dünyaya tanıtmış olan bir kebap çeşidi dir.  Özelliği parça etin “zırh” adı verilen satır tarzı bıçakla kıyılarak yapılmasıdır. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ettir. Dana eti ile yapılmaz. Sadece kuzu eti, kuzu kuyruk yağı, pul biber ve tuz ile yapılır. Bunların dışında hiçbir baharat konulmaz. Adana’ya gelip de Adana Kebabı yemeden, bir bardak Adana Şalgamı içmeden gitmek büyük kayıp olur.

Adana ilinin sembolü haline gelmiş ve turistlerin ilgi odağı olan Taş Köprü, en çok ziyaret edilen yapıdır. Roma döneminde yapılmıştır ve güzel görünümünü sağlam bir şekilde sürdürmektedir. Seyhan ve Yüreğir ilçe merkezlerini birbirine bağlaması nedeniyle de sıklıkla kullanılmaktadır. Araçlar da köprü üzerinden geçmektedir ve bu özelliği ile birlikte Dünya’da üzerinden araç geçen en eski köprü olarak bilinmektedir.

Adana Ulu Camisi, Adana’ya sembol olmuş bir diğer önemli yapıttır. 1541 yılında yapılmıştır ve Merkez Camisinden sonra bu ilde ki kullanılan en büyük camidir. Adana Merkez Camisi ise, 99 metre uzunluğu ve 6 minaresi ile birlikte Türkiye ve Orta Doğu’nun en büyük camisidir. Bu yönüyle yıl içerisinde birçok turist bu camiyi ziyaret etmektedir.

Adana Arkeoloji müzesi, Çukurova bölgesinde çıkarılmakta olan eserlerin sergilendiği yerdir. Ancak 2014 senesinde geçici olarak ziyaretçilere kapatılmıştır. Adana merkez parkı ise, geniş çim alanı ve çeşitli ağaçları ile gezilmesi gereken en güzel yerler arasında yer almaktadır. Doğa huzurunun bizzat yaşandığı park, gün içerisinde kalabalık kitleleri ağırlamaktadır.

Tarihi Kazancılar Çarşısı ve Büyük saat, il merkezinde turistlerin uğrak noktası olan yerlerdir. Buraya gelen turistler çarşıyı gezdikten sonra 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Büyük saatin çevresinde dolaşabilirler. Adana Çarşı Hamamı, hamam severler in uğrak noktalarından biridir. Tarihi dokusu ve güzel mimarisi ile ilgi çekici bir yapıdır. Ayrıca tarihi eşyaları barındıran Etnografya Müzesi de tarih severler in ilgisini çekecek bir diğer yapıttır. 1981 yılında açılarak Kültür Bakanlığına bağlı olan Atatürk Evi Müzesi de turistlerin ziyaretine açık olan güzel bir yapıttır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Since you are able to seeYour assignment can earn a lot of trouble and make you wonder what it...
Men ifølge De Welt har skandalene gjennom årene stått i nike air max thea kø, med blant annet problemer...
Pour l’exercer ou en savoir plus, cliquez ici. Vous êtes bien inscrit à la newsletter avec l’adresse : Conformément...
Ihr Handeln ist eine Mischung aus Angriff und frischem Impuls. : Ich merke schon kleine Veränderungen. Solche Verkaufsstatistiken sind...
says he gets his design ideas based on what’s around him. and I think it might be cut but...
New Devils Jersey