0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Afyon Gezilecek Yerler

Mayıs 26, 2017 Afon blog Gezilecek yerler

Editör

Afyon, Ege Bölgesinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ildir. Karasal iklim nedeniyle kış aylarında serin ve yağışlı bir hava görülmektedir. Yazın ise, sıcak ve kurak bir hava vardır. Afyon’a seyahat yapmayı düşünen kişiler için önerilen en güzel ay Haziran ayıdır. Bu ayda burası ne soğuk ne sıcaktır. Böylece gezilip görülecek yerleri bunalmadan görebilirsiniz. Bu ile Türkiye’nin farklı yerlerinden ulaşım da oldukça kolaydır. Gün içerisinde birçok otobüs firması buraya sefer düzenlemektedir. Sizde bu yolla rahatlıkla Afyon’a gelebilirsiniz.


Afyon, sade görünümü ve az nüfusu ile dikkat çeken bir ildir. Burada genellikle tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Bu yapıtlardan en önemlisi Afyon Kalesidir. Kale şehir merkezinde bulunmakta ve 225 metre uzunluğu ile turistleri ağırlamaktadır. Kalenin volkanik oluşumlu bir dağın en üstüne inşa edilmesi ile birlikte içerisinde farklı tapınaklar barındırmaktadır. Önceki dönemlerde sık sık zarar görmüş ve bazı padişahlar tarafından bakıma alınmıştır. Böylece, kale varlığını hala sürdürmektedir. Afyon manzarasını izlemek isteyenler ve buradaki tapınakları görmek isteyenler Afyon Kalesini ziyaret edebilirler.


Afyon’un gezilip görülmesi gereken diğer tarihi yapıtı ise Ulu Camiidir. Bu cami 1273 yılında Selçuklular zamanında inşa edilmiştir. Ayrıca günümüz de 40 Direkli Camii olarak da bilinmektedir. Bu isimle anılmasının tek nedeni, cami içerisinde yer alan 40 adet ahşap sütundur. En son tam donanımlı olarak 1341 senesinde yeniden onarılan cami, belirli aralıklarla restore edilmiştir. Mükemmel görünümü ve tarihi dokusu ile görülmeye değer olan bu yapıt, yıl içerisinde binlerce turist ağırlamaktadır.
Afyon, yemek kültürü olarak oldukça zengin bir ildir. Etli, hamurlu yemekler oldukça meşhurdur. Ayrıca dolma, kaymak, sucuk, lokum, börek ve patlıcan yemekleri çeşitliliği bakımından da oldukça zengin ve lezzetlidir. Damak tadınıza göre yemek bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.
Afyon, konaklama bakımından farklı alternatifler sunmaktadır. Özellikle termal turizm açısından oldukça alternatiflidir. Şehir merkezinde veya merkezin dışında ki bölgeler de rahatlıkla bütçenize göre otel bulabilirsiniz. Konaklamak için seçmiş olduğunuz otellerin termal olanaklarından da faydalanarak o anların keyfini çıkarabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Top Choices of 2000 Words Essay How Many Pages Employees won’t be in a position to aid their company...
The Redskins average 5 yards per play, which is 15th in the league. He has 106 hits this year...
Sie sind also bereit, einen Ghostwriter einzusetzen. Jeder Ghostwriter ist moglicherweise nicht in der Lage, einen grundlichen Satz zusammen...
Look for both teams to put on a show to Womens Radek Faksa Jersey take the total over the...
New Devils Jersey