0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Amasra Gezilecek Yerler

Mayıs 24, 2017 blog

Editör

Amasra, Bartın ilin de yer alan yeşil doğası, mavi denizi ve huzur veren atmosferi ile sıcacık bir liman ilçesidir. Fatih Sultan Mehmet zamanında Dünya’ nın gözü olarak nitelendirilmiştir. Tarih kokan sokakları, patika yolları ve doğal mağaraları ile turistleri kendine çekmektedir. Doğanın mükemmel manzarası eşliğinde farklı renklerde ki kayıklar ile deniz turu yapabilirsiniz. Ayrıca, Amasra sokaklarını da keşfe çıkarak ilgi çekici şeylerle karşılaşabilirsiniz. Buranın küçük bir yer olması kısa sürede rahatlıkla gezilmesini sağlamaktadır. Özellikle günü birlik geziler için oldukça uygun bir yerdir. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin 4-5 saat uzaklıkta olması fazla sayıda turist almasını sağlamaktadır.


Amasra sokaklarında gezintiye çıktığınız zaman görülmesi gereken güzel yerleri ziyaret edebilirsiniz. Amasra Müzesi, Direkli Kaya, Göldere Şelalesi, Gürcüoluk Mağarası, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Delikli Şili, Antik Tiyatro ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerdir. Buraları ziyaret ettiğiniz zaman geldiğinize pişman olmayacaksınız.
Küçük Liman’da çay içerek deniz manzarasını seyretmek turistlerin en çok yaptığı şeylerden biridir. Gündüz veya gün batımı sırasında manzara mükemmel olmaktadır. Ayrıca bu limanda ki Direkli Kaya’yı da gezerek tarihin derinliklerine inebilirsiniz. Bununla birlikte arkeolojik eserlere merakınız var ise, Arkeoloji Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Piknik severler için ise, Göldere Şelalesi ve Amasra Feneri mükemmel yerlerdir. Burada huzurlu atmosferin tadını çıkararak piknik yapabilirsiniz. Ancak piknik yaparken doğaya zarar vermemeye özen göstermelisiniz.
Amasra, midye severlerin hoşuna gidecek bir güzellik sunmaktadır. Yaz aylarında ilçenin her yerinde midye dolma ve midye tava bulabilmeniz mümkündür. Hem oturarak hem de ayaküstü midyenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Ağlayan Ağaç Kafe’de turistlerin uğrak mekanlarından biridir. Yüksek bir yer olması sebebiyle esen rüzgar buraya serin bir hava katmaktadır. Ayrıca burada yer alan dürbünler vasıtasıyla Tavşan adasını da seyredebilmeniz mümkündür. Amasra pazarı da gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Pazar içerisinde doğal olan birçok meyve ve sebzeye erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle de dağ çileği en çok tadına bakılan meyvelerdendir. Sizin de Amasra’ya bir gün yolunuz düşer ise, bu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir