0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Amasya Gezilecek Yerler

Haziran 2, 2017 blog

Editör

Amasya, birçok Osmanlı Padişahının ve şehzadelerin burada doğmasından dolayı Şehzadeler şehri olarak tanınmaktadır. Orta Karadeniz bölgesinde yer alan il, tarihi dokusu ve içerisinden geçen Yeşilırmak’ın güzelliği ile huzur dolu bir yerdir. Amasya merkezi küçük olduğu için gün içerisinde yürüyerek rahatlıkla gezilebilmektedir. Şehrin ortasından geçen Yeşilırmak, şehri ikiye bölmüştür ve evler ırmağın kenarına sıralanmıştır.
Amasya’nın gezilip görülmesi gereken yerlerin çoğunluğu şehir merkezinde bulunması sebebiyle 1 günde rahatlıkla gezilebilmektedir. Şehir içerisinde çoğunlukla tarihi yerler barındırmaktadır ve bu durum tarih severleri mutlu etmektedir. Sabuncuoğlu Şerafeddin Müzesi, tarihi yapıtlardan biridir. Fatih Sultan Mehmet zamanından kalan bu yapıt içerisinde eski dönemlere ait eserler sergilenmektedir.

Mustafa Bey Hamamı ise, 1436 senesinde yapılmıştır ve günümüz de varlığını hala sürdürmektedir. Hamam da iki farklı bölüm yer almakta ve bölümün birini bayanlar diğerini ise erkekler kullanmaktadır. Önemli yapıtlardan bir diğeri ise, 2. Bayezid Camisi ve Külliyesidir. 1485 senesinde yapılmıştır ve günümüz de kullanımını sürdürmektedir. Cami bahçesinde bulunan 2 adet çınar ağacının Külliye ile aynı yaşta olduğu düşünülmektedir.
Amasya evleri, Yeşilırmak kenarında sıralanmış ve Amasya Kalesinin bulunduğu dağın eteklerine yapılmış evlerdir. Bu evlerin bir kısmı otel veya pansiyon olarak kullanılmakta, bir kısmı restoran olarak, geri kalanı ise normal ev olarak kullanılmaktadır.

İl merkezinde bulunan Kral Kaya Mezarlarının, Pontus krallarına ait olduğu düşünülmektedir. 18 adet mezar bulunan bu bölge, turistlerin uğrak mekanlarından biridir. Ayrıca burada Kızlar Sarayı da bulunmaktadır. O dönemden kalan tarihi kalıntılar ile tarihi dokuyu gerçek anlamda hissedebilirsiniz. Bununla birlikte Hazeranlar Konağı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Bu konak eski dönemde ki Amasya defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından 1865 senesinde yaptırılmıştır.
Şehrin merkezinde yer alan ve 2007 senesinde yaptırılmış olan Şehzadeler Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasındadır. Giriş katında Şehzade olup Padişah olamayan 5 adet Şehzade’nin heykelleri yer almaktadır. Üst katta ise Padişah olan 7 Şehzade’nin heykeli bulunmaktadır. Saat Kulesi ve Amasya Kalesi de şehre güzellik katan önemli yapıtlardır. Saat Kulesi 1865 yılında yapılıp 2002 yılında restore edilmiştir. Amasya kalesi ise, Milattan Önce 3200 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Amasya’nın simgesi olan Ferhat ile Şirin su kanalı ise, her turistin mutlaka görmesi gereken yerdir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Things You Won’t Like About Principles of Quantum Mechanics and Things You Will Its principles seem to differ from...
The Mountaineers have an over under record of and they are against the spread. Currently they are 4th in...
If you cope with the data room for the very first time, it’s preferable to receive accustomed to the...
Sex Without Interest? Learning to Have intercourse When You Are Not really In the Feelings Will Get You will...
Das Geheimnis Korrektur zu Lesen Oder vollständig gesättigte Luft ist eine weitere Korrektur erforderlich. Sequenzierungsfehler können ebenfalls zu Fehlern...
New Devils Jersey