0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Antalya Gezilecek Yerler

Mayıs 26, 2017 blog Makale

Editör

Antalya, Akdeniz bölgesinde yer alan turistik bir ildir. Yıl içerisinde farklı ülkelerden ve Türkiye’den çok sayıda turist ağırlamaktadır. Hem deniz turizmi hem de kültürel açıdan oldukça zengin bir ildir. Gezmeyi seven herkesin mutlaka gidip görmesi gereken önemli bir yerdir. Antalya Kaleiçi, bu şehrin simgelerinden biridir. yapılan restorasyon işlemlerinden sonra Kaleiçi pansiyon, bar ve çarşısı ile turistlerin uğrak mekanı haline gelmiştir. Burası 1984 senesinde FİJET tarafından verilen Altın Elma ödülüne layık görülmüştür.


Antalya’da ki doğal güzelliklerden bir tanesi olan ve şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi turist akınına uğramaktadır. Sırf bu şelaleyi görmek için Dünya’ nın farklı ülkelerinden turistler buraya gelmektedir. Şelalenin yanı sıra Hadrianus Kapısı, M.S. 130 yılında yapılmıştır. Kapının sütunları hariç diğer kısımları beyaz mermerden inşa edilmiştir ve kabartmalarla donatılmıştır.
Antalya, eski evleri ile de oldukça meşhurdur. Evlerin çoğunluğu sıcaktan korunmayı ön planda tutarak inşa edilmiştir. Genellikle 3 katlıdır ve giriş katları depo olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Karaalioğlu parkı da sık sık ziyaret edilen yerler arasındadır. Büyükşehir Belediye’sinin önünde yer alır ve 7 kilometrekarelik alanı kapsamaktadır. 1940 senesinde yapılmıştır ve 3 girişi bulunmaktadır. İçerisinde 12 çeşit bitki türü bulunmakta ve serinlik sağlaması adına farklı ağaçlar yer almaktadır.


Antalya Müzesi, 1919 senesinde Süleyman Fikri Erten tarafından inşa edilmiştir. Bölgeden çıkarılan eserler 7 kilometrekarelik bu müzede sergilenmektedir. Sergilenen eser sayısı 5 bindir ve 30 bin eserde sergilenmeden korunmaktadır. Ayrıca burası Türkiye’nin en büyük müzelerinden biridir. Termessos Antik Kenti ise, içerisinde koruma altında bulunan çok sayıda bitki ve hayvan türü barındırmaktadır. Karain Mağarası ve Ariassos harabeleri de Antalya’nın tarihi eserleri arasında yer almaktadır ve buraya gelen turistler bu yerleri ziyaret etmektedir.
Antalya deniz turizmi olarak da zengin olduğu için farklı boyutlar da plajlar yer almaktadır. Bu plajların bazıları ücretli olurken bazıları da ücretsizdir. Bunun yanı sıra Aqualand Beach Park içerisinde bulunmakta ve 14 kaydırak, jakuzi ve dalga havuzu ile turistlere hizmet vermektedir. Dolphinland’da burada bulunmakta olup içerisinde 2 yunus balığı, iki beyaz balina ve iki deniz aslanı vardır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Free internet dating sites bring an entire bunch of visitors to a distinct digital area just where women and...
If you ought to be searching for imaginative writing, we’re in a place to provide you customized. How that...
Top Choices of Essay about Musicals Tobacco proved to be a unique and sacred plant to the Cherokee and...
Choosing Good Writing and Essay You’ll find lots of sites on the internet which give proofreading for students and...
It is possible to order almost any sort of written paper here, from several kinds of essays to an...
New Devils Jersey