0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Ayvalık Gezilecek Yerler

Mayıs 24, 2017 blog

Editör

Ayvalık, Balıkesir’in şirin ve turistik bir şehridir. Hem tarihi eserler bakımından hem de deniz turizmi açısından yıl içerisinde birçok turist Ayvalık’a gelmektedir. 34 kilometrelik Ege Denizi sahili olması ile birlikte ünlü plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Sarımsaklı, Altınova, Armutçuk ve Cunda Plajları bu plajların en başında gelmektedir. Berrak suyu ve temiz kumsalları ile bu plajlar turistlerin ilgi odağıdır. Bu ilçeye ait 22 ada bulunmaktadır. Ancak en büyük olanı ve yerleşime açık olanı Cunda Adası dır. 1964 yılında yapılan köprü ile şehre kara ulaşımı sağlanmıştır. Şeytan Sofrası ise, ilçe merkezinden 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Yüksekte yer alması nedeniyle Midilli adası başta olmak üzere Ayvalık’ın diğer ada manzaraları rahatlıkla seyredilebilmektedir. Ayrıca burası gün batımı seyir tepesi olarak da adlandırılmaktadır.


Ayvalık sokaklarında gezintiye çıktığınız zaman sarımsak taşından yapılmış olan Tarihi Ayvalık Evlerini görebilirsiniz. Bu evler kendine has mimarileri ile farklı bir görünüm barındırmaktadır. Önceden çıkan lavlardan oluşan sarımsak taşlarından inşa edildiği için evlerin değişik bölgelerinde özel işlemeler dikkat çekmektedir. Bu bölgede yer alan Kozak Yaylası ise, fıstık çamları ile kaplı doğal bir güzelliktir. Buradan Ege Denizini ve Midilli Adasını seyredebilmek mümkündür.
Ayvalık merkezinde ve Cunda Adasında tarihi kiliseler bulunmaktadır. Taksiyarhis, Aya Triyada, Panayia, Ayos Dimitriyos ve Faneromeni klişeleri en çok ziyaret edilen kiliselerdir. Eski dönemlerin tarihi dokusunu günümüze yansıtan bu eserler belirli aralıklarla restore edilmektedir. Saatli Camisi, Çınarlı Camisi, Hamidiye Camisi, Hayrettin Paşa Camisi bu bölgede bulunan tarihi camilerdir.


Aşıklar Tepesi, Cunda Adasında yer almaktadır. Bu tepeden ada ve deniz manzarasını izlemek ayrı bir keyiftir. Ayrıca bu tepe üzerinde adanın ilk yel değirmeni bulunmaktadır. Burada bulunan yel değirmeni 2007 senesinde restore edilerek kafe ve kütüphaneye dönüştürülmüştür.
Ayvalık adalarını gezmek için tekne turuna çıkabilirsiniz. Cunda adası dışında ki adalar da yerleşim olmadığı için sadece deniz üzerinden ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca deniz turundan Ayvalık ayrı bir güzel görünüme sahiptir ve ziyaret eden herkesin bunu görmesi gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Am Deutlichsten Bachelorarbeit Biologie Für einen Investor ist das Gute an der Definition einer Anlagethese, dass es nicht so...
Trump and Harvey Weinstein are a class of their own, Cohen said. The cash bash is the second of...
The Fundamentals of Akadem.ghostwriter.de Review Revealed You shouldn’t need to pay to come across a thorough review guide of...
2, a record tied for third-best in the West in that stretch. After Frazier’s lone HC job in the...
Postseason: vs. They had 2 face off wins compared to 2 losses, meaning their faceoff win percentage was 53%....
New Devils Jersey