0212 702 9 702 Hayat Gezince güzel

Bodrumda Gezilecek Yerler

Mayıs 7, 2017 blog

Editör

Bodrum Genel Bilgiler

Bodrum denince akla gelen ilk şeylerden biri Halikarnas dır. Bodrum eski zamanlarda “Halikarnassos” olarak bilinirdi. Ancak Bodrum un başlangıcı Bodrum Kalesiyle çok daha alakalıdır. Bodrum kalesini hristiyanlar  St.Peter kalesi olarak bilirler. Yani şehir hristiyanlığın önemli önderi Aziz Petrus’a adanmıştır. Petrus’a adanan şehre Petrium denmiş. Sonra Petrum olmuş Podrum…Şimdi de Bodrum olarak son halini almış.
 
Muğlanın en büyük ilçesi olan Bodrum Türkiye’nin değil dünyanın ünlü tatil bölgelerinden biridir. Özellikle ingiliz ve hollandalı turistler tarafından ziyaretçi alır. Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos Bodrum’dadır. Tarihin babası diye tabir edilen Heredot, dünyanın ilk kadın amirali Artemis, Osmanlı amirali Turgut Reis, şair Neyzen Tevfik ve müziğin duayeni Zeki Müren bodrumludur.

 

Bodrum Gezilecek Yerler 

Bodrum’da Nereler Gezilir?  

Bodrum Kalesini Gezin

Bodruma geldiğinizde yapmanız gereken ilk aktivitelerden biri merkezinde bulunan Bodrum Kalesini gezmektir. 
Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir. Müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü almıştır. Bodrum kalesi giriş ücreti 2014 yılında 25.TL ‘dir. Müze kartınızı bu müzede kullabilirsiniz.

Zeki Müren Müzesini Gezin

Türk sanat müziğinin güneşi Zeki Müren Bodrumludur. Günümüzde müze olarak kullanılan Bodrum’daki evinde elbiseleri ve kişisel kullandığı eşyalar mevcut. Zeki Müren dinlemeseniz bile mutlaka gidip görün. İnsanı duygulandırıyor … O kadar parıltılı bir hayatın arkasındaki mütevaziliği izleyeceksiniz. Müze kartınızı bu müzede kullabilirsiniz.

Halikarnas Mozolesini Görün

Dünyanın yedi harikasından birisi olan Bodrum’daki Halikarnas Mozolesi…Pers valisi Maussolos’un “Bodrrum – Halikarnassos”taki mezarıdır. Maussolos öldüğünde karısı yapımını başlatmış. Bir çok ünlü heykeltraş birer cephesini tamamlanmış. 60 x 80 m. boyutlarında ve 46m. yüksekliğindeymiş.  Bazı parçaları bodrum kalesinin yapımında kullanılmış, bazı parçaları da 19.yy’da Londra’daki British Museum’a götürülmüştür.
 

Tavşan Adasına Yürüyün

 
Bodrum merkeze 8km uzaklıkta olan Bitez‘e minübüs ile 10-15  dk içinde Bitez e ulaşabilirsiniz. . Bitez, Bodrum’un en güzel ve en duru koylarından biridir. Mavi bayraklıdır. Sahilindeki cafeler de çok şıktır.. Bodrum Gümüşlük sahilinin hemen yanında bulunan Tavşan Adası’na, kumsalla ada arasında bir metre civarında olan derinlik nedeniyle yürüyerek de ulaşılabilir. Tavşan Adası, Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bitez’de Denize Girin

Bodrum Bitez de bulunan restaurant cafe ve oteller, Bodrum un en çok ziyaret edilen mekanlarıdır. Bitez’ in Bodrum merkeze diğer yerlerden daha yakın olması, yıllardır oturmuş işletmelerin hizmet ve servis kalitesinin yüksekliği, ayrıca uygun fiyatlarıyla gün geçtikçe daha çok ilgi görmesini haklı çıkarmaktadır. Ama asıl ünü Çökertme türküsüdür.

 
Bodrum Plajları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hit them up on Twitter, too – you may get a response. Flowers isn’t quite dominant as a pure...
Boston Bruins Betting Trends The Boston Bruins were 41 straight up last season The Boston Bruins were against the...
Whenever Brian Cody Cheap NFL Jerseys China eventually steps away from the Wholesale Jerseys China Kilkenny hot seat, it...
Whatever They Told You About High School Business Plan Assignment Is Dead Wrong…And Here’s Why The price tag
At the New York auto show unveiling, executives and designers were noticeably proud of their accomplishment. The bullpen this...
New Devils Jersey